PIO to aktywny symulator chodu, który umożliwia wykonywanie kompleksowych ćwiczeń rehabilitacyjnych w pozycji stojącej. Pacjent, poruszając kończynami górnymi, wymusza synchronicznie ruch odpowiednich elementów konstrukcji mechanicznej, stanowiących podparcie bezwładnych kończyn dolnych. Ćwiczący utrzymuje pozycję stojącą dzięki opracowanemu systemowi stabilizacji tułowia, a wykonaną pracą i siłą swych rąk kompleksowo wprawia w ruch kończyny dolne. W fizjologicznej pozycji wyprostowanej, przy prawie naturalnym obciążeniu układu mięśniowo-szkieletowego, biernie i naprzemiennie pracują stawy pacjenta: biodrowe, kolanowe, skokowe. Równocześnie czynnie napędzające ruch kończyn górnych wraz z obręczą barkową, wymuszając u ćwiczącego skręty tułowia.
Komfort wykonywania ćwiczeń w symulatorze chodu PIO zapewniają:
- elektroniczny rejestrator – informuje o czasie trwania ćwiczeń i ilości wykonywanych kroków oraz sygnalizuje (akustycznie) o przekroczonym czasie ćwiczeń,
- blat pozwalający na umieszczenie na nim, np. książki, gazety itp.,
- ergonomiczne oparcie,
opcjonalne dodatkowe podpory pleców / tułowia u dorosłych i dzieci.
Wskazania
- pionizacja
- zwiększenie wydolności oddechowej
- pobudzanie układu krążenia
- zapobieganie infekcjom układu moczowego (wypłukiwanie z pęcherza złogów i osadów)
- dynamiczne obciążanie układu kostno-stawowego (m.in. zmniejszenie ryzyka powstania osteoporozy)
- zapobieganie przykurczom i -zwyrodnieniom stawów oraz zmniejszenie spastyczności -poprawa stanu psychicznego pacjenta
Przeciwwskazania
Czynniki ryzyka są określane przez terapeutę na podstawie wywiadu z pacjentem, jego stanu czy dysfunkcji. To może być wszystko co wykluczy pacjenta z terapii jak np. pacjent nie pasujący do urządzenia czy odleżyny uniemożliwiające wpięcie w uprząż.