Sprzęt do biofeedbacku składa się z urządzenia rejestrującego dany proces fizjologiczny (np. EEG w przypadku neurobiofeedbacku czy termistora w biofeedbacku temperaturowym), komputera, który odbiera informację o danym procesie zachodzącym w organizmie i przetwarza go na możliwy do odczytania przez pacjenta bodziec oraz elementu wytwarzającego bodziec – najczęściej optyczny lub akustyczny. Biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne) to nieinwazyjna metoda terapii polegająca na monitorowaniu przez specjalne urządzenie zmian fizjologicznych organizmu. Ma to na celu lepsze rozpoznawanie wpływu myśli i uczuć na fizjologię. Dzięki temu, pacjent może nauczyć się kontrolować te funkcje organizmu, nad którymi w normalnych warunkach nie może panować (fale mózgowe czy napięcie mięśni). Biofeedback jest wykorzystywany w terapii dzieci i dorosłych z zaburzeniami koncentracji, stanami lękowymi, depresją, nadpobudliwością, padaczką, zaburzeniami autystycznymi czy niską odpornością na stres.
Wskazania
- ADHD
- ADD
- lęk
- migrena – dorośli
- polepszenie koncentracji
- trening oddechowy – relaksacja -terapia stresu
Przeciwwskazania
- wszczepione urządzenia elektryczne i elektroniczne: rozrusznik serca, pompa insulinowa, aparat słuchowy, neurostymulator, klipsy metalowe wewnątrzczaszkowe, ciało metaliczne w oku itp.
- padaczka światłoczuła, choroba afektywna dwubiegunowa, myśli i próby samobójcze, ciężkie uszkodzenia mózgu i zbiegi neurochirurgiczne.